חכמה הדרך מן ההולך בה

לפני שש שנים ושלושה חודשים ישבתי במטוס לצד שרון טל בדרך חזרה לארץ ממבחני קבלה ללימודים בונציה, כשלפתע, ב-02:15 בלילה, מרחק כעשרים דקות מחופי הארץ, הודיע הטייס כי אין כל אפשרות לנחות בנתב"ג ושעלינו להסתובב. המטוס עשה סיבוב-פרסה כמעט במקום ומיד לאחר מכן החל בהנמכת גובה מהירה וחדה.

עשר דקות מאוחר יותר מצאנו את עצמנו על הקרקע בפאפוס, קפריסין. מבעד לחלון המטוס ניתן היה לראות בשדה התעופה הקטן ובדרך כלל נטוש, שבימים כתיקונם נפתח למטרות טיסות יוצאות ונכנסות רק לשעתיים ביממה, צי קטן של כעשרה מטוסי אל-על ועוד חופן של חברות זרות שגם הם הרגע נחתו.

במשך דקות ארוכות אף אחד במטוס לא ידע מה קרה שנתב"ג נסגר, ולמראה ההתקבצות יוצאת-הדופן של מטוסים שהוסטו ממסלולם עברו בראשנו המחשבות הפרועות והנוראיות ביותר. עבר עוד זמן מה עד שמישהו הצליח להפעיל את הנייד שלו ולגלות דרך וויינט שהסיבה לכך הייתה הצטברות ערפל קיצונית ושוברת שיאים שהשביתה את שדה התעופה באותו לילה בפעם הראשונה מזה עשרות שנים.

השהות שניתנה לנו על הקרקע, ובבית המלון בפאפוס שסופק לנו על ידי חברת התעופה לאותו יום, שימשה כדי להמשיך ולעכל את תחושת ההתרגשות שאפפה אותנו מהמפגש אותו חווינו בימים החולפים בונציה, מפגש עם נוכחותו יוצאת הדופן של אנטולי וסילייב, ותחושה של פתח אל עבר משהו מיוחד וקסום.

הרגשתי כמו מלפפון חמוץ שנשלף מהמיץ בו היה שרוי בקופסת השימורים שלו, ושראה עולם בפעם הראשונה. עד כדי כך היה מרענן הגילוי המובהק שאמנות התיאטרון היא כל כך הרבה יותר ממה שהתרגלתי לחשוב. הכרתי שם לעומק את הדבר שאני מרגיש שאותו מחפש כל מי שעוסק באמנות הזו, ושמרוב שכל כך מעטים המדברים עליו אפשר להאמין שהוא לא קיים. הדרך הייתה לא פשוטה, מאוד בלתי צפויה, מלאה בתפניות ותגליות אין-ספור. כבר אמר מישהו, "חכמה הדרך מן ההולך בה". אני בהחלט מאמין שהדור שלנו יותר מאלה שבאו לפניו, נועד לרכוש את אמנותו "בדרכים" – במקומות, במפגשים ובמסגרות יוצאי דופן ולא-שגרתיים. וייתכן שלמעשה זה תמיד היה כך עבור אלה שחיפשו לפגוש את מהות היצירה שלהם, ושהדרכים המקובלות והממוסדות הן יותר בגדר פנטזיה אישית מועדפת שמהפנטת אותך לזמן מה.

כמעט שבע שנים מאוחר יותר, אחרי ארצות רבות, מעבדות רבות, עבודה עם מאות שחקנים מלאומים שונים, תיאטרונים, פסטיבלים הגענו לרגע הזה – בעוד שבוע נפתחת סדנת רנסאנס לאמנות הדרמה – סדנה לשחקנים מקצועיים בסטודיו האדם המשחק החדש והמתגבש בדרום תל-אביב. בעוד שבוע נחזור לערפל של התיאטרון, שבו נולד, מתהווה וקמל הכל, להנאתנו השלמה. על כך אני מודה.

No Comments Yet

Comments are closed

Powered by keepvid themefull earn money